wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Blog » Jaka grubość izolacji na rury CO? Podpowiadamy
Albumowy Zakątek 3

Jaka grubość izolacji na rury CO? Podpowiadamy

Data dodania: 23-06-2023


Izolacja na rury CO to rozwiązanie polecane nie tylko ze względów praktycznych, ale również dlatego, że wymagana jest przez obowiązujące obecnie przepisy. Zastosowanie otuliny na rury CO to najprostszy sposób na to, aby znacząco ograniczyć straty ciepła, a tym samym mniej płacić za ogrzewanie. Podpowiadamy, jaką grubość izolacyjną powinny mieć te rury.

Spis treści:

  1. Od czego zależna jest grubość izolacji na rury CO?
  2. Jaka grubość izolacji na rury CO jest wskazana?
  3. Dlaczego izolacja rur CO jest tak ważna?

Od czego zależna jest grubość izolacji na rury CO?

Grubość wykonanej izolacji nie zawsze jest taka sama. Może być ona zależna od wielu różnych czynników, takich jak na przykład rodzaj wykorzystanego materiału izolacyjnego, temperatura medium, warunki otoczenia, czy ogólna temperatura panująca w danych pomieszczeniach. Warto zapoznać się z konkretnymi wytycznymi.

Jaka grubość izolacji na rury CO jest wskazana?

Aby mieć pewność, że dobiera się właściwą grubość izolacji, warto zapoznać się z ogólnymi wytycznymi, które podane zostały dla rur o różnej średnicy. Prezentuje się to w ten sposób:

  • rury o średnicy wewnętrznej do 22 mm wymagają otuliny o grubości minimum 20 mm lub w przypadku tych podtynkowych około 10 mm.
  • rury o średnicy 22-33 mm w wariancie natynkowym muszą mieć otulinę o grubości min. 30 mm, a podtynkowe o grubości 15 mm.
  • rury o średnicy 35-100 mm muszą mieć zapewnioną izolację o grubości, jak średnica wewnętrzna rur.
  • rury o średnicy ponad 100 mm potrzebują otuliny o grubości 100 mm.

Podane parametry są takie same zarówno dla izolacji rur grzewczych, jak i tych z ciepłą wodą, niezależnie od tego, z jakich materiałów są one wykonane.

Dlaczego izolacja rur CO jest tak ważna?

Przede wszystkim prawidłowo wykonana izolacja rur CO pozwala uniknąć nadmiernej utraty ciepła, co w następstwie przyczynia się także do zmniejszenia rachunków. Oprócz tego wysokiej jakości izolacja pomaga chronić przewody rurowe przed uszkodzeniami mechanicznymi. W zależności od tego, gdzie zastosowana jest taka otulina, pełnić może dodatkowe funkcje. Na przykład, gdy zostanie ona wykonana w pomieszczeniach nieogrzewanych, zapobiegać może pękaniu takich rur.

Warto jednak mieć na uwadze też to, że dokładne wytyczne, co do grubości izolacji rur CO mogą różnić się w zależności od lokalnych przepisów budowlanych, specyfikacji producenta oraz konkretnych norm technicznych. Każdy przypadek warto skonsultować ze specjalistą.

Zobacz, jaka izolacja do rur CO będzie najlepsza właśnie w twoim przypadku i zdecyduj się na którąś z wymienionych.


Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Blog
Sklep internetowy shopGold
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu