wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Izolacja termiczna rur CO

Izolacja termiczna rur CO

Otuliny izolacyjne

Izolacja termiczna rur co jest nie tylko opłacalna, ale również wymagana przez stosowne przepisy – traktuje o tym rozporządzenie Ministra Infrastruktury dotyczące warunków technicznych, którym powinny odpowiadać budynki. Zgodnie z zapisami tego aktu prawnego „izolacja cieplna instalacji ogrzewczej wodnej powinna odpowiadać wymaganiom Polskiej Normy dotyczącej izolacji cieplnej rurociągów, armatury i urządzeń”. W instalacji typu grzewczego izolowane muszą być nie tylko przewody, ale również połączenia i inne elementy.

Tego rodzaju izolacja rur jest nie tylko niezbędna ze względów bezpieczeństwa, ale również opłacalna. Zakup różnych materiałów zapewniających właściwą izolację termiczną rur takich jak w instalacjach cieplnych nie nadweręża kieszeni – produkty te nie są drogie, natomiast ich prawidłowy dobór i zastosowanie w instalacjach CO wspiera stabilne funkcjonowanie instalacji grzewczej poprzez regulację temperatury w całej instalacji – począwszy od źródła ciepła po elementy końcowe.

Prawidłowo dobrane izolacje do rur co redukują straty cieplne typowe dla tego rodzaju instalacji – a to bezpośrednio przekłada się na całościowe koszty działania instalacji CO. Jeszcze kilkanaście lat temu nie zwracano należytej uwagi na szczelność elementów wchodzących w skład instalacji cieplnej, tymczasem wystarczy przeprowadzenie prostej analizy technicznej, żeby przekonać się, jak bardzo wpływa ona na ogólny koszt funkcjonowania takiego systemu i jego ogólną sprawność techniczną.

Zastosowanie izolacji termicznej w rurach CO i ciepłej wody

Izolacja cieplna musi spełniać określone wymogi, aby mogła być skuteczna. Po pierwsze musi być wykonana z odpowiednio dobranych materiałów. Te, które są stosowane jako izolacje rur co i w instalacjach ciepłej wody muszą się wykazywać m.in. właściwą reakcją na parę wodną oraz obecność wody. Chcąc osiągnąć spodziewany efekt, należy również mieć na uwadze określone zasady dotyczące prac izolacyjnych.

Warto również pamiętać o właściwym czasie wykonywania tego rodzaju prac – izolacja rur nie powinna być wykonywana wtedy, gdy instalacja pracuje. Prace należy wykonywać w odpowiedniej temperaturze. Nie ma tu ścisłych zaleceń, natomiast temperatura ta nie powinna być zbyt niska. Temperatura otoczenia poniżej kilkunastu stopni Celsjusza nie jest wskazana. Izolacja do rur co zadziała prawidłowo wówczas, gdy instalacja nie zostanie za szybko uruchomiona – warto wstrzymać się z tym przez co najmniej jedną dobę.

Rury chłodnicze a izolacja termiczna

Izolacja termiczna w przypadku rur chłodniczych to nie to samo co izolacje do rur C.O. Z jednej strony możemy tu mówić o pewnym podobieństwie – mówimy wciąż o materiałach izolacyjnych i o konieczności precyzyjnego izolowania rur, jednak cel izolacji termicznej rur chłodniczych jest inny w porównaniu do rur co. W tym pierwszym przypadku chodzi bowiem o to, by nie dochodziło do gromadzenia się na ich powierzchni pary wodnej (w formie kropli). Nie ma więc tu znaczenia redukcja strat ciepła. Izolacja rur chłodniczych jest niezbędna w celu zabezpieczenia przed nadmiernym wytrącaniem się skroplonej pary, co w skrajnych przypadkach może nawet doprowadzić do zalania pomieszczenia, w którym znajdują się rury instalacji chłodniczej.

Izolacja termiczna rur chłodniczych jest często konieczna również ze względu na to, że mogą się one znajdować w sąsiedztwie rur z ciepłą wodą, a to może doprowadzić do ewentualności nadmiernego ogrzewania chłodnej wody będącej czynnikiem aktywnym w instalacji chłodniczej.


Przejdź do strony głównej
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu