wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Izolacja termiczna rur CO

Izolacja termiczna rur CO

Otuliny izolacyjne

Izolacja termiczna rur co jest nie tylko opłacalna, ale również wymagana przez stosowne przepisy – traktuje o tym rozporządzenie Ministra Infrastruktury dotyczące warunków technicznych, którym powinny odpowiadać budynki. Zgodnie z zapisami tego aktu prawnego „izolacja cieplna instalacji ogrzewczej wodnej powinna odpowiadać wymaganiom Polskiej Normy dotyczącej izolacji cieplnej rurociągów, armatury i urządzeń”. W instalacji typu grzewczego izolowane muszą być nie tylko przewody, ale również połączenia i inne elementy.

Tego rodzaju izolacja rur jest nie tylko niezbędna ze względów bezpieczeństwa, ale również opłacalna. Zakup różnych materiałów zapewniających właściwą izolację termiczną rur takich jak w instalacjach cieplnych nie nadweręża kieszeni – produkty te nie są drogie, natomiast ich prawidłowy dobór i zastosowanie w instalacjach CO wspiera stabilne funkcjonowanie instalacji grzewczej poprzez regulację temperatury w całej instalacji – począwszy od źródła ciepła po elementy końcowe.

Prawidłowo dobrane izolacje do rur co redukują straty cieplne typowe dla tego rodzaju instalacji – a to bezpośrednio przekłada się na całościowe koszty działania instalacji CO. Jeszcze kilkanaście lat temu nie zwracano należytej uwagi na szczelność elementów wchodzących w skład instalacji cieplnej, tymczasem wystarczy przeprowadzenie prostej analizy technicznej, żeby przekonać się, jak bardzo wpływa ona na ogólny koszt funkcjonowania takiego systemu i jego ogólną sprawność techniczną.

Zastosowanie izolacji termicznej w rurach CO i ciepłej wody

Izolacja cieplna musi spełniać określone wymogi, aby mogła być skuteczna. Po pierwsze musi być wykonana z odpowiednio dobranych materiałów. Te, które są stosowane jako izolacje rur co i w instalacjach ciepłej wody muszą się wykazywać m.in. właściwą reakcją na parę wodną oraz obecność wody. Chcąc osiągnąć spodziewany efekt, należy również mieć na uwadze określone zasady dotyczące prac izolacyjnych.

Warto również pamiętać o właściwym czasie wykonywania tego rodzaju prac – izolacja rur nie powinna być wykonywana wtedy, gdy instalacja pracuje. Prace należy wykonywać w odpowiedniej temperaturze. Nie ma tu ścisłych zaleceń, natomiast temperatura ta nie powinna być zbyt niska. Temperatura otoczenia poniżej kilkunastu stopni Celsjusza nie jest wskazana. Izolacja do rur co zadziała prawidłowo wówczas, gdy instalacja nie zostanie za szybko uruchomiona – warto wstrzymać się z tym przez co najmniej jedną dobę.

Rury chłodnicze a izolacja termiczna

Izolacja termiczna w przypadku rur chłodniczych to nie to samo co izolacje do rur C.O. Z jednej strony możemy tu mówić o pewnym podobieństwie – mówimy wciąż o materiałach izolacyjnych i o konieczności precyzyjnego izolowania rur, jednak cel izolacji termicznej rur chłodniczych jest inny w porównaniu do rur co. W tym pierwszym przypadku chodzi bowiem o to, by nie dochodziło do gromadzenia się na ich powierzchni pary wodnej (w formie kropli). Nie ma więc tu znaczenia redukcja strat ciepła. Izolacja rur chłodniczych jest niezbędna w celu zabezpieczenia przed nadmiernym wytrącaniem się skroplonej pary, co w skrajnych przypadkach może nawet doprowadzić do zalania pomieszczenia, w którym znajdują się rury instalacji chłodniczej.

Izolacja termiczna rur chłodniczych jest często konieczna również ze względu na to, że mogą się one znajdować w sąsiedztwie rur z ciepłą wodą, a to może doprowadzić do ewentualności nadmiernego ogrzewania chłodnej wody będącej czynnikiem aktywnym w instalacji chłodniczej.

 

Termiczna izolacja rur CO – dłuższe życie urządzenia grzewczego

Jednym ze skutków nieodpowiedniego zabezpieczenia instalacji grzewczej przed stratami ciepła jest nadmierna eksploatacja urządzenia grzewczego. Dzieje się tak dlatego, że piec lub pompa pracuje ze zwiększoną mocą, a kaloryfery wciąż nie są wystarczająco ciepłe, ponieważ ciepło uchodzi z rur, zanim do nich dotrze. Dlatego komponenty takiego urządzenia zużywają się szybciej. Termiczna izolacja rur CO wydłuży życie urządzenia i pozwoli Ci płacić mniej za ogrzewanie. Warto podkreślić, że otulina powinna być idealnie dopasowana do średnicy rury oraz a jej grubość i rodzaj dostosowany do typu instalacji. Zapraszamy do kontaktu – nasi eksperci chętnie doradzą w zakresie doboru otuliny dla danego typu instalacji grzewczej!

Termiczna izolacja rur CO – zabezpiecz czułe punkty instalacji grzewczej

Niezależnie od tego czy ogrzewamy dom przy użyciu pompy ciepła, kotła olejowego, pieca na gaz, drewno, ekogroszek czy jakiegokolwiek innego centralnego źródła ciepła – rury przesyłowe są newralgicznym elementem naszej instalacji grzewczej. To właśnie w tych miejscach najczęściej dochodzi do tak zwanych strat ciepła – energia cieplna generowana przez urządzenie grzewcze uchodzi, zanim zostanie skierowana do emiterów ciepła takich jak kaloryfery czy grzejniki. Termiczna izolacja rur CO pomiędzy urządzeniem grzewczym a emiterami ciepła jest więc kluczowa dla optymalizacji energetycznej instalacji grzewczej. Eliminując straty ciepła w instalacji, nie tylko wydłużysz działanie swojego urządzenia, lecz również ograniczysz wydatki na ogrzewanie mieszkania czy domu.

Izolacja termiczna rur CO – inwestycja z wysoką stopą zwrotu

Dlaczego termoizolacja rur instalacji grzewczej to inwestycja z wysoką stopą zwrotu? Bo wydatek ten zacznie się zwracać już od pierwszego dnia korzystania z zabezpieczonej instalacji! W praktyce z niezabezpieczonych rur przesyłowych może uciec nawet około 20% ciepła generowanego przez urządzenie grzewcze. Tak więc zabezpieczenie termiczne rur daje realną szansę na obniżenie kosztów ogrzewania. Izolacja termiczna rur CO przyniesie jeszcze lepszy efekt jeżeli wraz z nią przeprowadzimy również termomodernizację budynku – na przykład uszczelnianie okien, dachu czy pozbycie się mostków termicznych w ścianach.

Rury CO izolacja termiczna dopasowana do średnicy rury

Skoro termoizolacja instalacji grzewczej przynosi tak wiele korzyści to co zrobić, aby jak najskuteczniej zabezpieczyć rury CO? Izolacja termiczna powinna idealnie przylegać do powierzchni rury – tylko wtedy zapewni skuteczną ochronę przed stratami ciepła, a na powierzchni rury nie będzie zbierała się skroplona wilgoć. Jako producent otulin styropianowych możemy zaproponować otuliny idealnie dopasowane do średnicy rur. Jeżeli więc wśród dostępnych pozycji nie znalazłeś produktu, którego szukasz, to poinformuj nas o tym – specjalnie dla Ciebie wykonamy otulinę idealnie dopasowaną do parametrów rury CO!


Przejdź do strony głównej
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu