wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Jak zaizolować rury centralnego ogrzewania? Podpowiadamy

Jak zaizolować rury centralnego ogrzewania? Podpowiadamy

https://cdn.pixabay.com/photo/2020/07/05/08/03/thermometer-5372016_960_720.jpg

Izolacja rur centralnego ogrzewania pozwala zaoszczędzić na kosztach ogrzewania oraz zmniejszyć ryzyko wystąpienia awarii. Warto również wspomnieć, że jest wymagana przez stosowne przepisy zawarte w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury o warunkach technicznych, którym powinny odpowiadać budynki. Jak zatem zaizolować rury centralnego ogrzewania? Podpowiadamy!

Spis treści:

  1. Dlaczego warto zaizolować rury centralnego ogrzewania?
  2. Jak zaizolować rury centralnego ogrzewania?
  3. O czym warto pamiętać, izolując rury centralnego ogrzewania?

Dlaczego warto zaizolować rury centralnego ogrzewania?

Izolacja rur centralnego ogrzewania jest wskazana przede wszystkim ze względu na przepisy prawa budowlanego. Jest również rozwiązaniem niezwykle korzystnym. To istotny element w utrzymaniu efektywnego i energooszczędnego systemu ogrzewania. Dzięki temu można zaoszczędzić na kosztach ogrzewania, a także zmniejszyć ryzyko wystąpienia awarii. Kolejną korzyścią jest fakt, że zakup odpowiednich materiałów zapewniających właściwą izolację termiczną rur jest stosunkowo niedrogi. Izolacja ma również za zadanie zabezpieczyć rury przed zamrożeniem. Sprawdź, jak zaizolować rury centralnego ogrzewania.

Jak zaizolować rury centralnego ogrzewania?

Izolacja rur CO powinna być wykonana za pomocą odpowiednich materiałów. Prawidłowo dobrane izolacje do rur centralnego ogrzewania redukują straty cieplne typowe dla tego rodzaju instalacji. To z kolei przekłada się na całościowe koszty jej działania. W pierwszej kolejności należy upewnić się, że mamy wszystko, czego potrzebujemy. Powinniśmy przygotować odpowiedniej grubości otuliny izolacyjne, na przykład styropianowe, z pianki poliuretanowej lub polietylenowej. Niezbędny będzie także nóż do cięcia otuliny oraz taśma izolacyjna. Przed założeniem otuliny upewnij się, że rury są czyste i suche. Usuń ewentualne zanieczyszczenia i sprawdź, czy nie ma na nich rdzy. Następnie zmierz odpowiednią długość otuliny tak, aby pasowała do rury. Nałóż ją i zabezpiecz za pomocą taśmy izolacyjnej, zaczynając od jednego końca otuliny, przesuwając się wzdłuż rury aż do drugiego końca. Na koniec upewnij się, że izolacja została odpowiednio zamocowana i nie ma żadnych przestrzeni powietrznych ani luźnych kawałków.

O czym warto pamiętać, izolując rury centralnego ogrzewania?

Przed zaizolowaniem rur centralnego ogrzewania należy pamiętać o tym, aby upewnić się, czy system ogrzewania jest wyłączony, a rury są wystarczająco ostudzone. Najlepszym rozwiązaniem będzie, jeśli pozwolimy im wystygnąć przez co najmniej kilka godzin. Warto również pamiętać o tym, że izolacja rur nie powinna być wykonywana wtedy, gdy instalacja pracuje. Temperatura otoczenia podczas wykonywania prac nie może być zbyt niska i schodzić poniżej kilkunastu stopni Celsjusza, a po zaizolowaniu rur warto wstrzymać się przed uruchomieniem instalacji przez co najmniej jedną dobę.


Przejdź do strony głównej
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu