wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Blog » Efektywne metody izolacji w nowoczesnym budownictwie

Efektywne metody izolacji w nowoczesnym budownictwie

Data dodania: 15-12-2023


Ceny surowców energetycznych w ostatnich latach dosłownie poszybowały w górę, przez co koszta ogrzewania potrafią pochłonąć znaczną część domowego budżetu. Dlatego współczesne budownictwo cechuje się zupełnie innym podejściem do kwestii izolacji termicznej niż to, z jakim mieliśmy do czynienia jeszcze kilka dekad temu. Jakie konkretnie metody izolacji stosuje się w nowoczesnym budownictwie? Które elementy obiektu budowlanego należy zabezpieczyć przed stratami ciepła? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w niniejszym artykule – zapraszamy do lektury!
efektywne metody izolacji w nowoczesnym budownictwie

Spis treści:

  1. Izolacja termiczna w nowoczesnym budownictwie
  2. Które elementy budynku należy zaizolować?
  3. Termomodernizacja starego budynku

Izolacja termiczna w nowoczesnym budownictwie

Już we wstępie wspomnieliśmy, że podejście do izolacji termicznej w nowoczesnym budownictwie diametralnie różni się od tego, z którym mieliśmy do czynienia jeszcze kilka dekad temu. Cóż – ceny ogrzewania w XX wieku różniły się znacznie od tych, z jakimi mamy do czynienia obecnie. Plusem obecnej sytuacji jest rozwój świadomości w zakresie doboru rozwiązań technologicznych mających zapewnić odpowiednią izolację budynku. Stare budynki powinny przejść tak zwaną termomodernizację, nowe natomiast są wznoszone w zgodzie z nowymi standardami. Dziś dla zapewnienia komfortu termicznego mieszkańców stosuje się szereg materiałów takich jak:

  • pianki polistyrenowe i poliuretanowe,
  • wełna mineralna,
  • styropian,
  • masy polimerowo-bitumiczne.

Które elementy budynku należy zaizolować?

Dosłownie wszystkie – przy użyciu wyżej wymienionych materiałów izoluje się ściany oraz dach budynku. Warto również podkreślić, że beton z czasem jest bardziej podatny na wchłanianie wilgoci, dlatego fundamenty nowo powstających budynków są często zabezpieczane masą polimerowo-bitumiczną lub mikrozaprawą uszczelniającą. Kolejna kwestia to zabezpieczenie instalacji hydraulicznej w budynku – izolacja do rur powinna być umieszczona zarówno na rurach grzewczych jak i wodnych czy kanalizacyjnych. Kończąc ten akapit, wspomnijmy również o drzwiach i oknach. W nowoczesnym budownictwie stosuje się jedynie te, które spełniają najbardziej wyśrubowane standardy termiczne, dzięki czemu straty ciepła są maksymalnie ograniczone.

Termomodernizacja starego budynku

Termomodernizacja budynku powstałego kilka dekad temu to dobry temat na osobny artykuł – w tym miejscu jedynie nadmienimy, że jedną z pierwszych, najtańszych i najprostszych rzeczy, jakie można wykonać w ramach termoizolacji takiego obiektu, jest izolacja rur. Niestety rury w starszych budynkach nie są należycie zabezpieczone i - co gorsza - są często odsłonięte i wystawione na działanie czynników zewnętrznych. Takie rury można szybko i efektywnie zaizolować przy użyciu łupków styropianowych, których produkcją zajmujemy się MY. Jeżeli więc planujesz budowę nowego, bądź termomodernizację starego budynku to nasz zespół służy pomocą!


Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Blog
Sklep internetowy shopGold
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu