wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Blog » Czy trzeba izolować rury z zimną wodą?

Czy trzeba izolować rury z zimną wodą?

Data dodania: 23-10-2023


„To rury z zimną wodą? Panie kolego, przecież tego nie trzeba w ogóle izolować” – niestety, jeszcze nieco ponad dwie dekady temu, takie zdanie mogliśmy usłyszeć od niejednego majstra na placu budowy. Dziś na szczęście przykładamy większą wagę do kwestii izolacji orurowania w budynku – dlaczego? O tym właśnie opowiemy w niniejszym artykule! Ponadto wspomnimy również o tym, w jaki sposób izoluje się rury z zimną wodą. Jaki rodzaj otuliny sprawdzi się najlepiej na tego rodzaju rurach i w jaki sposób się go montuje? Już nie możemy się doczekać, aby Wam o tym opowiedzieć, dlatego bez zbędnego przedłużania – zapraszamy do lektury!
Czy trzeba izolować rury z zimną wodą?

Spis treści:

  1. Dlaczego izoluje się rury z zimną wodą?
  2. Jaki rodzaj otuliny sprawdzi się najlepiej na rurach zimnej wody?
  3. Montaż otuliny na rurach zimnej wody

Dlaczego izoluje się rury z zimną wodą?

Czy trzeba izolować rury z zimną wodą? To pytanie, które często zadają osoby planujące budowę domu. Odpowiedź na nie jest prosta – zdecydowanie tak! Koszt izolacji rur jest niewielki, a zabezpieczenie orurowania może nam oszczędzić wielu problemów. Zawartość każdej rury może zamarznąć, czego konsekwencją może być rozsadzenie rury (lód ma większą objętość od wody). Niezależnie od tego czy taka rura pęknie, czy nie to dany obiekt zostanie odcięty od dostępu do wody użytkowej, jeżeli do zamarznięcia dojdzie na odcinku przed złączem urządzenia grzewczego. Kolejna sprawa to to, że ze względu na znaczną różnicę temperatury otoczenia i wody, na powierzchni rury często skrapla się wilgoć – może ona powodować korozję i uszkodzenia.

Jaki rodzaj otuliny sprawdzi się najlepiej na rurach zimnej wody?

Z jakiego tworzywa powinna być wykonana otulina na rury zimnej wody? Otuliny rur produkuje się ze styropianu lub pianki poliuretanowej. Ze swojej strony polecamy pierwsze z wymienionych tworzyw, ponieważ wykazuje się ono o wiele lepszymi parametrami przenikalności ciepła oraz bardzo niską nasiąkliwością. Przy wyborze otuliny zwróć koniecznie uwagę na:

  • Gęstość styropianu. Dla rur z zimną wodą nie powinna być ona niższa niż 70 Kpa.
  • Średnicę otuliny. Średnica otuliny musi być idealnie dopasowana do średnicy rury.
  • Grubość otuliny. Grubość osłony jest uzależniona od średnicy rury i gęstości styropianu – zazwyczaj dla rur zimnej wody nie powinna być ona mniejsza niż 3 cm.

Za dużo informacji? Spokojnie – nasz dział obsługi chętnie pomoże przy doborze otuliny do danej rury. Nadmienimy, że na zamówienie możemy wykonać otulinę o dowolnym rozmiarze i parametrach.

Montaż otuliny na rurach zimnej wody

Jak zamontować otulinę na rurach zimnej wody? To proste – otuliny zakupione w naszym sklepie są dostarczane w formie półkolistych łupków, dlatego łatwo jest je umieścić na instalacji. Łupki umieszczone na rurze spajamy ze sobą klejem, bądź taśmą izolacyjną – oba łupki powinny być zespojone na całej długości, aby izolacja była szczelna. Złym pomysłem jest łączenie łupków otuliny trytem, choć niestety jest to wciąż częstą praktyką.


Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Blog
Sklep internetowy shopGold
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu