wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Zalety izolacji rur centralnego ogrzewania

Zalety izolacji rur centralnego ogrzewania

https://cdn.pixabay.com/photo/2017/06/23/14/28/keller-2434824__340.jpg
Sezon grzewczy powoli dobiega końca – i całe szczęście, bo ze względu na stale rosnące koszta ogrzewania, poczynił on w tym roku wyjątkowe spustoszenie w naszych portfelach. Między innymi dlatego odpowiednia izolacja rur centralnego ogrzewania jest niezwykle ważna, a dziś opowiemy więcej o jej zaletach. Będzie nie tylko korzyściach, lecz również o obowiązkach – czy istnieją przepisy nakładające obowiązek izolacji rur centralnego ogrzewania? Sprawdźmy!

Spis treści:

  1. Minimalizacja strat cieplnych w budynku a izolacja rur
  2. Izolacja rur CO a eksploatacja systemu ogrzewania
  3. Izolacja rur CO a przepisy prawa

Minimalizacja strat cieplnych w budynku a izolacja rur

Wykonanie odpowiedniej izolacji rur centralnego ogrzewania pomaga w ograniczeniu strat cieplnych budynku. Straty ciepła to po prostu niewykorzystane ciepło, które ucieka z budynku. Straty te mogą być spowodowane niewłaściwą termoizolacją budynku i zawsze mają przełożenie na wyższe rachunki za ogrzewanie. To ciepło generowane przez naszą instalację, z którego nie korzystamy, a za które oczywiście płacimy. Ciepło może uciekać przez nieszczelne okna, nieocieploną elewację czy właśnie rury. Jeżeli mowa o stratach ciepła w kontekście instalacji centralnego ogrzewania, to najczęściej występują one właśnie przez niewłaściwą izolację orurowania instalacji. Ciepło wydostaje się przez powierzchnię niezabezpieczonej rury do pomieszczenia, w którym ta się znajduje – na przykład garażu, piwnicy czy kotłowni. Dlatego warto zadbać o odpowiednią termoizolację rur przed następnym sezonem grzewczym.

Izolacja rur CO a eksploatacja systemu ogrzewania

Straty ciepła są rekompensowane intensywniejszą pracą systemu grzewczego – w największym uproszczeniu, piec musi zużyć więcej paliwa, aby doprowadzić wodę w kranie do pożądanej temperatury. Piec musi się więc uruchamiać częściej, a więc jego komponenty (na przykład rozrusznik) szybciej się zużywają. A koszt napraw? Podobnie jak koszt poniesionych strat spada oczywiście na właściciela instalacji centralnego ogrzewania – dlatego jeszcze raz podkreślimy, że właśnie nadszedł idealny moment, na wykonanie izolacji rur systemu ogrzewania. Odpowiednio wykonana izolacja do rur CO nie tylko ogranicza straty ciepła, lecz również eksploatację urządzenia grzewczego.

Izolacja rur CO a przepisy prawa

PN-B-02421:2000 to norma określająca wymagania izolacji technicznych. W zgodzie z jej założeniami każda instalacja centralnego ogrzewania powinna posiadać termoizolację. Oczywiście, norma to nie przepis a za nie spełnianie jej wymogów, nie grozi nam żadna kara. Warto jednak dodać, że założenia tej normy były podawane jako wyznacznik w orzeczeniach Ministerstwa Infrastruktury.

 


Przejdź do strony głównej
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu