Montując rury, w pierwszej kolejności należy pomyśleć również i o rodzajach ich izolacji. Na rynku dostępnych jest tyle możliwości, że znalezienie tej odpowiedniej do danego typu instalacji nie powinno stanowić większego problemu. Właśnie dlatego podpowiadamy, jakie rodzaje izolacji sprawdzą się w różnych przypadkach.
Spis treści:
Właściwa izolacja rurociągów to jeden z najskuteczniejszych sposobów na to, aby obniżyć koszty wynikające z eksploatacji budynku. W przypadku rur grzewczych najlepszym wyborem może okazać się prawidłowo wykonana izolacja termiczna. Izolację termiczną wykonać można zarówno styropianem, wełną, jak i pianką, a nawet na tym jeszcze nie koniec. Możliwych materiałów jest sporo i wiele zależne będzie, chociażby od posiadanego budżetu. Każda z wymienionych metod ma swoje zalety. Styropian jest nienasiąkliwy, wełna wytrzymuje nawet wysokie temperatury, a pianka jest bardzo plastyczna.
Jeśli omawiamy poszczególne rodzaje izolacji rur, jak najbardziej wspomnieć musimy także o izolacji akustycznej. Bardzo często wybierana jest w sytuacjach, gdy rury umieszczane są pod podłogą, ale nie tylko. Korzysta się z niej również w przypadku rur kanalizacyjnych, odpływowych, czy spustowych. Izolacja akustyczna umożliwia wyciszenie dźwięków praktycznie do minimum, co znacząco zwiększa komfort życia w danym lokum. Najczęściej w takich przypadkach wykorzystuje się do tego styropian akustyczny, który doskonale sprawdza się w swojej roli, a jednocześnie nie jest przesadnie kosztowny. Może być wykorzystywany zarówno w domach jednorodzinnych, jak i na osiedlach.
Jeszcze inaczej należy podejść do rur stalowych, które potrzebują dodatkowego wsparcia i zabezpieczenia ich przed ewentualną korozją, która mogłaby pojawić się po latach ich użytkowania. Izolacja antykorozyjna to najprostszy sposób na to, aby zapobiegać takiemu niszczeniu rur. Praktykowana jest zarówno w przypadku rur grzewczych, jak i wodnych i przemysłowych. Nowoczesne rozwiązania pozwalają na zachowanie wysokiej jakości rurociągów na długie lata.
Odpowiednio dobrana izolacja do rur to podstawa. To właśnie dzięki niej możliwe jest zachowanie właściwej przepustowości i jakości rurociągów niezależnie od ich roli i miejsca zamontowania.