wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Blog » Poznaj najczęstsze awarie hydrauliczne!

Poznaj najczęstsze awarie hydrauliczne!

Data dodania: 27-02-2024


Hydraulika to bardzo obszerne pojęcie – nadzwyczaj ważne w wielu dziedzinach życia, od motoryzacji po przemysł. Ale bez wątpienia odgrywa istotną rolę zwłaszcza w naszej codzienności – każdego dnia stykamy się z instalacjami hydraulicznymi chociażby w łazience. Zdarza się jednak, że ulegają one awariom, które mogą być uciążliwe i kosztowne. Dlatego dzisiaj przedstawiamy najczęstsze awarie hydrauliczne i podpowiadamy, jak sobie z nimi poradzić!

Awarie hydrauliczne

Spis treści:

  1. Jakie są najczęstsze awarie hydrauliczne?
  2. Co prowadzi do awarii hydraulicznych?
  3. Jak zapobiegać awariom hydraulicznym?

Jakie są najczęstsze awarie hydrauliczne?

Wyciek wody z rury, cieknący kran czy zamarznięte rury… to typowe problemy, które mogą wystąpić w domu, mieszkaniu lub biurze. I to nawet jeśli instalacja hydrauliczna została zaprojektowana i wykonana z dbałością o każdy możliwy detal.

Wśród najpopularniejszych awarii występują więc:

1.     Zatkany odpływ: często spowodowany nieprawidłowym użytkowaniem odpływu lub niewłaściwym położeniem rury.

2.     Zapowietrzone kaloryfery: bywają wynikiem nagromadzenia się powietrza w instalacji, co uniemożliwia swobodny obieg wody.

3.     Pęknięta rura: z reguły związana z instalacjami o długim stażu użytkowania. Wymaga natychmiastowej interwencji hydraulika.

4.     Cieknący kran: czasami wydaje się błahy, ale cieknący kran może prowadzić do strat wody i nierzadko wymaga demontażu oraz wymiany uszczelki.

5.     Zamarzanie wody w rurach: problem szczególnie widoczny podczas mrozów, może prowadzić do zniszczenia rur i konieczności ich wymiany.

Co prowadzi do awarii hydraulicznych?

Przyczyny awarii hydraulicznych obejmują zazwyczaj dwa kluczowe obszary: błędy projektowe instalacji i złe wykonanie instalacji oraz nieprawidłową eksploatację.

Jeśli chodzi o błędy projektowe, często wynikają one z niedopasowania przekroju rur lub nieodpowiedniego pochylenia. Dodatkowo, nieprawidłowo zaprojektowany przebieg rur sprzyja gromadzeniu się zanieczyszczeń, co prowadzi do niedrożności.

Drugim czynnikiem są nieprawidłowości w eksploatacji, takie jak wrzucanie do odpływów kanalizacyjnych przedmiotów niezgodnych z przeznaczeniem. Nieodpowiednie użytkowanie może prowadzić do zatkania odpływów oraz innych problemów.

Jak zapobiegać awariom hydraulicznym?

O sprawność hydrauliki warto zadbać już na etapie projektowym. Kluczowe jest też prawidłowe wykonanie instalacji. Poza tym dobrym rozwiązaniem są oczywiście regularne przeglądy i konserwacja systemów hydraulicznych.

Coraz więcej osób decyduje się też na otuliny rur. Dobra otulina do rur to nic innego jak materiał izolacyjny stosowany do pokrywania rur w instalacjach hydraulicznych oraz grzewczych. Zależnie od rodzaju, ma wiele funkcji, ale skutecznie chroni rury przed pęknięciami i uszkodzeniami, a nawet przed zamarzaniem lub utratą właściwości termicznych.


Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Blog
Sklep internetowy shopGold
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu