wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Blog » Oszczędność energii w domu – sposoby na zmniejszenie rachunków

Oszczędność energii w domu – sposoby na zmniejszenie rachunków

Data dodania: 15-01-2024


Sezon zimowy ma swoje dobre i złe strony – świąteczny klimat, długie zimowe spacery i saneczkowo-narciarskie szaleństwo na stokach zdecydowanie zaliczają się do tych pierwszych. A do tych drugich, mniej przyjemnych? Zdecydowanie do tej kategorii możemy zaliczyć wysokie rachunki za ogrzewanie domu i zużycie energii elektrycznej. Jeżeli również i Ty odczuwasz te negatywne aspekty pory zimowej, to jesteś w idealnym miejscu! Oszczędność energii w domu to temat dzisiejszego artykułu. Poruszymy go jednak od nietypowej strony – nie napiszemy o wymianach żarówek na żarówki LED czy smażeniu kilku potraw na jednej patelni. Opowiemy natomiast o tym, jak w prosty sposób i niskim kosztem zwiększyć efektywność instalacji grzewczej. Zapraszamy do lektury!

Oszczędność w domu

Spis treści:

  1. Piec – pożeracz energii elektrycznej i cieplnej
  2. Objawy słabo zaizolowanej instalacji grzewczej
  3. Tani sposób na ograniczenie zużycia energii elektrycznej i cieplnej

Piec – pożeracz energii elektrycznej i cieplnej

Większość urządzeń grzewczych w naszych domach potrzebuje energii elektrycznej do działania – to właśnie prąd zasila różnego rodzaju piece czy pompy ciepła. Idąc tym tropem, warto zwrócić uwagę na jeden ciekawy aspekt – im lepsza termoizolacja danego obiektu, tym rzadziej i mniej intensywnie musi pracować urządzenie grzewcze. Z kolei im mniej takie urządzenie pracuje, tym mniejsze jest jego zapotrzebowanie na energię elektryczną. Warto również dodać, że tym dłuższa będzie jego żywotność – rozruszniki oraz inne elementy urządzenia grzewczego mają swoją określoną wytrzymałość, a im częściej są uruchamiane, tym szybciej się zużywają.

Objawy słabo zaizolowanej instalacji grzewczej

Piec stale pracuje na maksymalnych obrotach, a w domu jest ciągle zimno – to jeden z podstawowych objawów, które mogą wskazywać na słabą izolację instalacji grzewczej w budynku. Dodamy, że mogą one również wskazywać na złą termoizolację obiektu budowlanego. Jak w takim razie zdiagnozować przyczynę problemu?

To proste – jeżeli kaloryfery są ciepłe, a w domu wciąż jest zimno, to najprawdopodobniej winowajcą takiego stanu rzeczy jest źle wykonana termoizolacja budynku. Jeżeli natomiast, kaloryfery są letnie lub bardzo powoli się nagrzewają, to wina najprawdopodobniej leży po stronie złego zabezpieczenia instalacji grzewczej. W takiej sytuacji ciepło ucieka przez niezabezpieczone rury instalacji jeszcze zanim trafi do kaloryferów. Skutki takiego zjawiska są skrajnie negatywne dla osoby opłacającej rachunki – ciepło produkowane przez piec nie trafia do kaloryferów, pomimo tego, że piec wciąż pobiera i zużywa energię elektryczną i cieplną.

Tani sposób na ograniczenie zużycia energii elektrycznej i cieplnej

W jaki sposób zabezpieczyć instalację grzewczą w budynku? Styropianowa otulina do rur sprzedawana jest w zaokrąglonych, styropianowych łupkach. Ich zalety to doskonałe właściwości termo-izolacyjne, niska cena i prosty montaż, z którym poradzi sobie nawet niedoświadczona osoba. Łupki układamy na powierzchni rury i zespajamy ze sobą przy użyciu dedykowanej taśmy lub kleju. Grubość oraz średnica łupków powinna być idealnie dopasowana do średnicy oraz rodzaju danej rury. Nasz dział obsługi chętnie doradzi Państwu w zakresie doboru idealnie dopasowanej otuliny. W zależności od specyfiki systemu grzewczego oraz warunków konstrukcyjnych obiektu, zastosowanie otuliny do rur może obniżyć rachunki za ogrzewanie nawet o 30%. To koniec z chodzeniem w kurtce po mieszkaniu przez zbyt wysokie opłaty za ogrzewanie!


Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Blog
Sklep internetowy shopGold
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu