wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Blog » Montaż instalacji kanalizacyjnej – co należy wiedzieć?

Montaż instalacji kanalizacyjnej – co należy wiedzieć?

Data dodania: 15-03-2024


Oto droga, którą wszystkie ścieki opuszczają budynek. Szlak, którym nieczystości przedostają się do miejskiego systemu kanalizacyjnego. Instalacja, bez której niemożliwe byłoby skorzystanie z toalety, zmywanie naczyń, zrobienie prania czy nawet zamontowanie pralki. Czy już wiecie, na jaki temat będzie dzisiejszy artykuł? Brawo – dziś napiszemy o tym, co należy wiedzieć na temat montażu instalacji kanalizacyjnej. Na jakiej zasadzie działa kanalizacja w budynku? Jaki jest minimalny spadek rur na metr instalacji kanalizacyjnej? To tylko dwa spośród wielu pytań, na które odpowiedź znajdziesz w tym tekście. Wiedzy do przekazania mamy nie mało dlatego bez zbędnego przedłużania wstępu – zapraszamy do lektury!

Rury kanalizacyjne montaż

Spis treści:

  1. Do czego służy instalacja kanalizacyjna?
  2. Zasady montażu instalacji kanalizacyjnej
  3. Izolacja instalacji kanalizacyjnej

Do czego służy instalacja kanalizacyjna?

Odpowiedź na to pytanie została zawarta już we wstępie, jednak siec kanalizacyjna jest tak ważnym elementem konstrukcji całego obiektu, że warto ja dodatkowo podkreślić. Kanalizacja budynku to sieć połączeń rurowych przeznaczona do odprowadzania ścieków. Prowadzi ona do przyłącza kanalizacyjnego, poprzez który budynek jest podłączony do sieci kanalizacyjnej. Alternatywą dla tego rozwiązania może być przyłączenie domowej sieci kanalizacji do szamba. W takiej sytuacji szambo musi być okresowo opróżniane, aby nie doprowadzić do przepełnienia tego zbiornika.

Zasady montażu instalacji kanalizacyjnej

Za montaż instalacji kanalizacyjnej odpowiada oczywiście fachowiec. Warto jednak poznać zasady, którymi kieruje się przy opracowywaniu połączeń kanalizacyjnych w budynku. Po pierwsze – kanalizacja działa dzięki siłom natury. Nieczystości są odprowadzane na zasadzie grawitacji. Aby zapewnić optymalne działanie systemu kanalizacyjnego w budynku, spadek rur powinien wynosić minimalnie 2% na metr rury – oznacza to, że rury powinny być przechylone w dół o co najmniej dwa centymetry na metrze. Kluczowym elementem każdej instalacji kanalizacyjnej są kolanka. Kolanka o kącie 90º są podatne na zapychanie – lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie dwóch kolanek o kącie 45º.

Kolejną ważną kwestią jest dobór średnicy rur do sieci kanalizacyjnej. Choć w przypadku kanalizacji często możemy spotkać się z rurami o średnicy 40 cm, to sugerujemy, aby stosować nieco szersze rury o średnicy 50 centymetrów. Szersze rury trudniej się zapychają, łatwiej odtykają i co ciekawe – wariant 50 cm jest często tańszy, niż 40-centymetrowy.

Izolacja instalacji kanalizacyjnej

Jakie elementy sieci kanalizacyjnej w budynku należy zaizolować? Choć tak naprawdę każda rura powinna być odpowiednio zaizolowana to szczególnie zalecamy, by zabezpieczyć elementy sieci kanalizacyjnej biegnące na zewnątrz budynku. To właśnie te rury są najbardziej narażone na uszkodzenie. Zimą ścieki w kanalizacji mogą zamarznąć i w ten sposób odciąć budynek od dostępu do ogólnej sieci kanalizacyjnej. W przypadku zabezpieczania termicznego sieci kanalizacyjnej doskonale sprawdza się styropianowa otulina do rur kanalizacyjnych. Izolacja w takiej formie jest prosta w montażu i wykazuje ponadprzeciętne właściwości termoizolacyjne. Wykazuje się również bardzo niską nasiąkliwością wodną – w ofercie naszego sklepu znajdziesz nawet otuliny ze styropianu EPS 200 + HYDRO 035. To styropian o podwyższonej gęstości, który można wykładać na rurze biegnącej bezpośrednio w ziemi i nawet na terenach podmokłych. Taka izolacja nie wymaga żadnego dodatkowego zabezpieczenia przed wilgocią czy kontaktem z podłożem. Styropian EPS 200 nie butwieje, a z biegiem czasu nie traci swoich właściwości.


Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Blog
Sklep internetowy shopGold
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu