wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Blog » Konserwacja rur kanalizacyjnych – jak powinna przebiegać?

Konserwacja rur kanalizacyjnych – jak powinna przebiegać?

Data dodania: 27-02-2024


Sprawna instalacja kanalizacyjna odpowiada za utrzymanie higieny i zapewnia bezpieczeństwo. Niestety, ale czasami dochodzi do awarii i zatorów, co zakłóca funkcjonowanie całego systemu. Dlatego konserwacja rur kanalizacyjnych jest bardzo ważna, o czym przeczytasz więcej w artykule.

Konserwacja rur kanalizacyjnych

Spis treści:

  1. Konserwacja rur kanalizacyjnych – co jest ważne?
  2. Czyszczenie rur kanalizacyjnych – co warto wiedzieć?
  3. Jak wydłużyć żywotność rur kanalizacyjnych?

Konserwacja rur kanalizacyjnych – co jest ważne?

Instalacje kanalizacyjne, niezależnie od materiału z jakiego powstały, ulegają naturalnemu zużyciu oraz nagromadzaniu się zanieczyszczeń. Niebezpieczne osady często powodują zmniejszenie przepływu w rurach, co prowadzi do zatorów. Wówczas dobrym rozwiązaniem jest mechaniczne usunięcie zatoru na przykład z pomocą specjalnej sprężyny lub substancji chemicznych.

Jednak w długofalowej perspektywie czasu najważniejsza jest regularna diagnostyka i konserwacja rur kanalizacyjnych. Obecnie metod monitorowania stanu rur jest coraz więcej. Niektórzy decydują się nawet na instalacje kamer, które ułatwiają ocenę technicznego stanu zarówno w częściach wewnętrznych, jak i zewnętrznych rur. Inspekcja kamerą wykrywa potencjalne nieszczelności i inne alarmujące sytuacje.

Czyszczenie rur kanalizacyjnych – co warto wiedzieć?

Skutecznym i ekonomicznym sposobem na zapewnienie prawidłowego funkcjonowania instalacji kanalizacyjnej jest regularne czyszczenie rur. Wśród najpopularniejszych metod jest czyszczenie chemiczne, hydrodynamiczne i mechaniczne, z których każda ma swoje zalety i wady.

Czyszczenie chemiczne, choć bardzo skuteczne, może negatywnie wpływać na środowisko. Nie jest też często zalecane do stosowania w starych instalacjach, zwłaszcza w rurach z żeliwa, ponieważ może prowadzić do osadzania się kamienia. Natomiast czyszczenie hydrodynamiczne, polegające na ciśnieniowym rozbijaniu osadów i zatorów przy pomocy wody, doskonale nadaje się do usuwania nagromadzeń tłuszczu oraz udrażniania rur. Z kolei czyszczenie mechaniczne, oparte na frezowaniu, jest zazwyczaj najlepszym wyborem dla każdej średnicy rur kanalizacyjnych, ale bywa bardziej czasochłonne.

Jak wydłużyć żywotność rur kanalizacyjnych?

O żywotność rur kanalizacyjnych dbają otuliny do rur wykonane z materiałów takich jak wełna szklana lub mineralna, pianka poliuretanowa lub styropian. Otulina do rur kanalizacyjnych doskonale izoluje, chroniąc przed powstawaniem pleśni i grzybów oraz uszkodzeniami mechanicznymi. Tak więc dobre otuliny wydłużają żywotność rur o lata, co sprzyja ich konserwacji.


Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Blog
Sklep internetowy shopGold
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu