wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Blog » Jakie rury wybrać do centralnego ogrzewania?

Jakie rury wybrać do centralnego ogrzewania?

Data dodania: 15-04-2024


Większość polskich domów jest ogrzewanych przez piece bądź kotły, dlatego dziś opowiemy nieco na temat rur centralnego ogrzewania. Z jakich materiałów się je produkuje? Czy instalację c.o. należy dodatkowo zaizolować termicznie? Jakie rury do centralnego ogrzewania sprawdzą się najlepiej? Jak obniżyć rachunki za ogrzewanie, jednocześnie poprawiając komfort termiczny domowników? To tylko kilka, spośród wielu pytań, na które odpowiedzi znajdziesz właśnie w tym artykule!

Rury do centralnego ogrzewania

Spis treści:

  1. Rodzaje centralnego ogrzewania
  2. Z czego produkuje się rury c.o.?
  3. Czy instalację c.o. trzeba zaizolować?

Rodzaje centralnego ogrzewania

Na początek warto opowiedzieć kilka zdań systemów centralnego ogrzewania. Osoby niemające rozeznania w temacie często skrót „c.o.” kojarzą wyłącznie z ogrzewaniem gazowym – a to duży błąd. Kotły c.o., piece c.o, rury c.o – to terminy odnoszące się do elementów centralnego ogrzewania. Samo centralne ogrzewanie to system grzewczy zasilający budynek w ciepło i wykorzystujący urządzenie grzewcze znajdujące się na jego terenie. W przypadku ogrzewania centralnego, ciepło nie jest dostarczane do budynku z zewnątrz tak jak na przykład w przypadku ogrzewania miejskiego. Sercem systemu centralnego ogrzewania mogą być różne urządzenia – najczęściej są to piece gazowe, olejowe czy na ekogroszek lub ekologiczne alternatywy takie jak pompy ciepła.

Z czego produkuje się rury c.o.?

Z jakich materiałów produkuje się rury centralnego ogrzewania? Obecnie najczęściej spotykane na rynku typy rur c.o. to:

  • rury miedziane,
  • rury PEX (rury polietylenowe),
  • rury stalowe.

Jakie rury do c.o. wybrać najlepiej? Każdy z wymienionych wyżej typów możemy zastosować w dowolnej nowoczesnej instalacji centralnego ogrzewania jako rury przesyłowe. Warto jednak nadmienić, że stal jest doskonałym przewodnikiem ciepła – dlatego w przypadku rur z niej wykonanych, jest ono szybko absorbowane od przesyłanej cieczy i emitowane na zewnątrz rury. Właśnie dlatego rury stalowe muszą mieć o wiele grubsze ścianki niż rury miedziane czy plastikowe, przez co na przykład o wiele trudniej jest je zamaskować pod listwami podłogowymi.

Czy instalację c.o. trzeba zaizolować?

Izolacja instalacji centralnego ogrzewania jest konieczna niezależnie od tego, które rury wybierzemy. Każda niezaizolowana rura w mniejszym, bądź większym stopniu oddaje na zewnątrz ciepło przesyłanego medium, co skutkuje wolniejszym nagrzewaniem się kaloryferów, intensywniejszą pracą pieca i rosnącymi rachunkami za ogrzewanie. Jeżeli na instalacji zostanie wyłożona otulina do rur, to poprawimy jakość działania całego systemu grzewczego. Kaloryfery zaczną się szybciej nagrzewać, komfort termiczny domowników się poprawi, a kwota na rachunku za ogrzewanie domu spadnie.


Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Blog
Sklep internetowy shopGold
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu