wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Blog » Jak zapewnić trwałość i bezpieczeństwo instalacji wodno-kanalizacyjnej?

Jak zapewnić trwałość i bezpieczeństwo instalacji wodno-kanalizacyjnej?

Data dodania: 15-12-2023


Prawie każdy obiekt mieszkalny lub użytkowy musi posiadać instalację wodno-kanalizacyjną. Dziś więc opowiemy o tym, w jaki sposób ją zabezpieczyć. Które rury takiej instalacji powinny być zaizolowane? Jakie czynniki zewnętrzne mogą zagrażać poprawnemu funkcjonowaniu takiej instalacji? Krok po kroku rozwiejemy wszystkie Wasze wątpliwości związane z konstruowaniem i eksploatacją instalacji wodno-kanalizacyjnej. Zapraszamy do lektury!

Jak zapewnić trwałość i bezpieczeństwo instalacji wodno-kanalizacyjnej
 

Spis treści:

  1. Instalacja wodno-kanalizacyjna a hydrauliczna
  2. Pamiętaj o tym przy rozplanowywaniu instalacji wodno-kanalizacyjnej
  3. Izolacja rur wodno-kanalizacyjnych

Instalacja wodno-kanalizacyjna a hydrauliczna

Mianem instalacji wodno-kanalizacyjnej określa się system orurowania przeznaczonego do zaopatrywania budynku w wodę oraz do odprowadzania ścieków. Warto to podkreślić, ponieważ często instalację wodno-kanalizacyjną określa się mianem instalacji hydraulicznej, co nie jest do końca zgodne z prawdą. Terminem instalacji hydraulicznej określamy ogół instalacji wodno-kanalizacyjnych i centralnego ogrzewania w budynku.

Pamiętaj o tym przy rozplanowywaniu instalacji wodno-kanalizacyjnej

Choć przygotowanie projektu instalacji wodno-kanalizacyjnej wykonuje zazwyczaj inżynier budowlany we współpracy z architektem bądź hydraulikiem, to warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy jego planowaniu. Po pierwsze, zastanów się, w których pomieszczeniach będziesz potrzebował przyłączy wodnych i kanalizacyjnych. Oprócz oczywistych miejsc takich jak łazienka czy kuchnia pomyśl również o tym, czy takie złącza nie przydadzą Ci się również w garażu, lub na zewnątrz budynku. Złącza powinny także znaleźć się w miejscu, w którym będzie znajdował się bojler oraz urządzenie grzewcze wykorzystujące wodę jako nośnik energii cieplnej. Zawory takiej instalacji powinny być zamontowane w każdym jej kluczowym elemencie – ich ilość jest dowolna, dlatego zalecamy zastosowanie osobnego zaworu przy urządzeniu grzewczym a osobnego na przykład w łazience czy kuchni.

Izolacja rur wodno-kanalizacyjnych

Rury są narażone na szereg uszkodzeń spowodowane czynnikami zewnętrznymi takimi jak:

  • uszkodzenia mechaniczne – szczególnie w przypadku odsłoniętych rur biegnących w ciasnych korytarzach,
  • różnice temperatur – zamarzanie zawartości rury przy ujemnych temperaturach lub „pocenie się rur” objawiające się wilgocią osadzającą się na powierzchni rury i mogącą prowadzić do korozji,
  • straty ciepła – ze względu na brak izolacji rury spada temperatura przesyłanej wody, co z kolei przekłada się na wyższe rachunki za ogrzewanie i nadmierną eksploatację urządzenia grzewczego.

Dlatego tak naprawdę każda rura instalacji wodno-kanalizacyjnej powinna być odpowiednio zabezpieczona. Otulina do rur kanalizacyjnych i wodnych ze styropianu zapewnia najwyższy poziom ochrony. Taki rodzaj izolacji dostarczany jest w półkolistych łupkach, dlatego ich montaż przebiega szybko i sprawnie. Rodzaj oraz grubość styropianu powinny być dostosowane do typu danej rury. Nasz zespół służy pomocą doborze otuliny, która będzie najlepiej dopasowana do specyfiki danej instalacji, dlatego zapraszamy do kontaktu w razie jakichkolwiek pytań.


Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Blog
Sklep internetowy shopGold
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu