wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Jak prawidłowo izolować rury? Nasze wskazówki

Jak prawidłowo izolować rury? Nasze wskazówki

Wykonanie instalacji centralnego ogrzewania to spory koszt, dlatego warto upewnić się, że będzie właściwie funkcjonowała przez długi czas. Coraz więcej osób decyduje się więc na wykonanie izolacji rur, by zapobiec ucieczce ciepła i powstawaniu uszkodzeń mechanicznych. Jak zrobić to w prawidłowy sposób? Oto kilka rad!

Spis treści:

  1. Jak izolować rury? Odpowiednie przygotowanie kluczem do sukcesu
  2. Izolowanie rur krok po kroku
  3. Izolowanie trudno dostępnych obszarów

Jak izolować rury? Odpowiednie przygotowanie kluczem do sukcesu

Zanim dowiesz się jak izolować rury, posłuchaj o tym, jak się do tego przygotować. Po pierwsze upewnij się, że przewody są czyste i suche. Zleć przeprowadzenie ciśnieniowej próby szczelności, dzięki której zyskasz pewność, że wszystko jest w porządku i pod otuliną nie będą tworzyć się wycieki. Warto również zadbać o zabezpieczenie antykorozyjne, które przedłuży żywotność rur. Następnie zapoznaj się z dostępnymi na rynku produktami do izolacji i przeanalizuj ich parametry, by wybrać te, które posiadają najlepszy stosunek ceny do jakości. Zwróć uwagę na odporność na działanie wysokich temperatur oraz na współczynnik przewodzenia ciepła, który powinien być możliwie jak najniższy.

Izolowanie rur krok po kroku

Możemy przystąpić do pracy. Izolacja do rur musi zostać przycięta tak, żebyś mógł dopasować ją do przewodów. Zmierz, ile otuliny będziesz potrzebował i starannie ją dotnij. Wystarczy Ci do tego zwykły nóż. Rozchyl ją i ułóż, żeby idealnie przylegała. Następnie mocno dociśnij i sprawdź, czy nie powstały żadne luki między poszczególnymi fragmentami izolacji. Na rozgałęzieniach i kolankach nałóż otulinę, dzieląc ją na dwie części. W pierwszej wytnij klin pod kątem 90 stopni. W drugiej zaostrz koniec, dwa razy przycinając materiał pod kątem 45 stopni. Wsuń go pod pierwsze z wycięć i sklej taśmą izolacyjną.

Izolowanie trudno dostępnych obszarów

Prędzej czy później będziesz musiał zająć się izolacją obszarów, które są problematyczne. Obecność zaworów lub elementów armatury nieco komplikuje sprawę, ale można sobie z tym poradzić. Najważniejsze jest to, by przykleić otulinę jak najbliżej przeszkody. Jeżeli masz małe pole manewru, wytnij niewielki fragment izolacji i precyzyjnie owiń go wokół przewodu. Na koniec uważnie obejrzyj rury i zlokalizuj wszystkie łączenia materiałów. Porządnie oklej te miejsca taśmą, przyciskając do siebie krawędzie, którymi się stykają. Upewnisz się, że wszystko pozostanie w nienaruszonym stanie i nie będziesz musiał dokonywać poprawek. Gotowe! Szeroki wybór materiałów do izolowania rur co znajdziesz w naszym sklepie. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą!


Przejdź do strony głównej
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu