wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Blog » Czym owinąć rury na zimę?

Czym owinąć rury na zimę?

Data dodania: 23-10-2023


Zima zbliża się wielkimi krokami, a to oznacza, że nadszedł już ostatni moment na zabezpieczenie rur przed działaniem niskich temperatur. Na czym konkretnie polega termoizolacja rury? Jakie mogą być skutki zamarznięcia rury? Czym są straty ciepła i dlaczego za wszelką cenę należy ich unikać? Dlaczego montaż otuliny rurowej jest inwestycją, która zwraca się w postaci niższych rachunków? A tak właściwie to, czym owinąć rury na zimę? Pytania te moglibyśmy jeszcze wielokrotnie mnożyć w niniejszym wstępie. Jako fachowcy chętnie odpowiemy na każde z nich. Kto pyta, nie błądzi – niech więc ten artykuł stanie się źródłem odpowiedzi dla każdego poszukiwacza informacji o zabezpieczaniu rur na zimę.

Czym owinąć rury na zimę?

Spis treści:

  1. Które rury należy zabezpieczać na zimę?
  2. Czym są straty ciepła?
  3. Czym owinąć rury na zimę?

Które rury należy zabezpieczać na zimę?

Na działanie niskich temperatur narażony jest każdy rodzaj rur – dlatego zarówno rury od ciepłej czy zimnej wody, jak i rury C.O. po prostu muszą być zabezpieczone odpowiednią termoizolacją. Niskie temperatury mogą spowodować zamarznięcie wody w rurze, co z kolei zawsze obniża komfort życia mieszkańców danego obiektu. Po pierwsze, zamarznięcie zawartości rury powoduje odcięcie budynku od dostępu do wody użytkowej lub na przykład od źródła ogrzewania – czyli najprościej to ujmując, brakiem wody w kranie lub zimnymi kaloryferami. Po drugie i ważniejsze, lód może rozsadzić rurę od środka – kiedy się o tym dowiemy? Niestety zapewne przy najbliższej odwilży, kiedy woda zacznie tryskać przez pęknięcie w rurze. Czy to jedyne konsekwencje niezabezpieczania rur na zimę? Nie – to jedynie przysłowiowy wierzchołek góry lodowej!

Czym są straty ciepła?

Co nazywamy stratami ciepła? W największym uproszczeniu są to punkty, w których ciepło ucieka na zewnątrz, generując przy okazji odczuwalne straty w dwóch postaciach – finansowej i termicznej. W kontekście całego budynku przykładem punktów straty ciepła mogą być mostki termiczne w ścianach, źle osadzone okna lub niezaizolowane ściany. Jeżeli z kolei mowa o stratach ciepła w kontekście orurowania, to mamy z nimi do czynienia w każdym punkcie, w którym zostaje obniżona temperatura zawartości rury. Czyli w praktyce na całej długości niezaizolowanej instalacji. W takiej sytuacji możemy wciąż odczuwać dyskomfort termiczny w mieszkaniu – jest zimno, pomimo tego, że urządzenie grzewcze pracuje z wysoką mocą i oczywiście przy okazji generuje wyższe rachunki za ogrzewanie. Straty ciepła w instalacji grzewczej mają jeszcze jedną poważną konsekwencję – nadmierną eksploatację urządzenia grzewczego. Zdecydowanie więc należy ich unikać.

Czym owinąć rury na zimę?

Styropianowa otulina do rur sprawdzi się doskonale przy ich termoizolacji – tak na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku. Średnica takiej otuliny powinna być idealnie dopasowana do średnicy rury, tak by styropian dokładnie przylegał do jej powierzchni. Warto nadmienić, że taka otulina dostarczana jest w formie łupków – dlatego jej instalacja bardziej polega na przykładaniu i sklejaniu poszczególnych części, a nie na owijaniu. Przy okazji na koniec rozwiejmy pewien mit. Nie, rur nie owija się ręcznikiem, a owijanie ich folią bąbelkową i sznurkiem nie jest w stanie zabezpieczyć ich przed pękaniem wbrew temu, co możemy przeczytać w polskim internecie.


Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Blog
Sklep internetowy shopGold
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu