wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Blog » Czy miejsce instalacji rur ma wpływ na dobór otuliny?

Czy miejsce instalacji rur ma wpływ na dobór otuliny?

Data dodania: 15-03-2024


Jaki rodzaj otuliny zastosować do osłony rur położonych bezpośrednio w ziemi? Czy istnieje izolacja do rur odporna na bezpośredni kontakt z wilgocią? Jakie otuliny do rur stosujemy na klatkach schodowych, a jakie w łazienkach? Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdziesz w niniejszym artykule – opowiemy o rodzajach osłon styropianowych i ich przeznaczeniu. Dowiedz się, czym należy się kierować przy doborze styropianowej izolacji rurowej. Zapraszamy do lektury!

Miejsce instalacji rur

Spis treści:

  1. Kiedy stosuje się izolację rurową?
  2. Materiały wykorzystywane przy produkcji izolacji rurowej
  3. Rodzaje styropianu izolacyjnego

Kiedy stosuje się izolację rurową?

Niezależnie od tego czy biegnie pod posadzką, na ścianie czy w ziemi i co konkretnie przesyła – tak naprawdę każda rura powinna być zaizolowana. Dlaczego? Oto kilka podstawowych powodów, dla których stosuje się izolację rurową:

  • Zawartość niezaizolowanej rury może zamarznąć, co skutkuje odcięciem danej rury od systemu. W efekcie dom może nie mieć dostępu do wody bieżącej bądź ogrzewania. Warto również pamiętać, że lód ma większą objętość od wody – dlatego rura w miejscu zamarznięcia może pęknąć.
  • Spadki temperatury medium przesyłanego w niezabezpieczonej rurze mają wpływ na obniżenie wydajności systemu ogrzewania. Objawia się to tym, że woda w kranie nigdy nie jest wystarczająco ciepła, a kaloryfery są letnie mimo stale uruchomionego urządzenia grzewczego.
  • Metalowa rura wystawiona na bezpośredni kontakt z wilgocią jest narażona na korozję.

Zastosowanie otuliny pomoże Ci uniknąć tych i wielu innych poważnych problemów!

Materiały wykorzystywane przy produkcji izolacji rurowej

Izolację produkuje się z różnych materiałów – najpopularniejsze to polipropylen, wełna mineralna oraz styropian. Który z nich sprawdza się najlepiej? Naszym zdaniem styropian! Otulina do rur wyprodukowana ze styropianu jest tania, łatwa w montażu, a ze względu na właściwości tego surowca, wspaniale chroni rurę przed wilgocią, stratami ciepła i uszkodzeniami mechanicznymi. Kluczem jest jednak to, aby dopasować odpowiedni rodzaj styropianu do miejsca, w którym znajduje się rura, którą chcemy zabezpieczyć. Dlatego w kolejnym akapicie opowiemy najpowszechniej wykorzystywanych rodzajach styropianu oraz o tym, czym się od siebie różnią.

Rodzaje styropianu izolacyjnego

Najpopularniejsze stosowane rodzaje styropianu izolacyjnego to:

  • styropian EPS 70 (gęstość 70 Kpa)
  • styropian EPS 100 (gęstość 100 Kpa)
  • styropian EPS 200 (gęstość 200 Kpa)

Jak nietrudno się domyśleć, podstawową różnicę pomiędzy wymienionymi rodzajami stanowi gęstość styropianu. Styropian o gęstości niższej niż 85 Kpa i niższej to tak zwany styropian elewacyjny – jego struktura nie jest na tyle gęsta, aby surowiec ten na dłuższą metę nie tracił swoich właściwości pod wpływem nacisku. Taki styropian stosuje się pod elewacje lub do izolacji rur naściennych. Jeżeli mowa o izolacji rur biegnących pod posadzką, to do zabezpieczenia ich stosuje się styropian posadzkowy, czyli taki, którego gęstość przekracza 85 Kpa – na przykład EPS 100 dostępny w naszym sklepie. Jest on odporny na nacisk a ze względu na swoją gęstą strukturę, cechuje się także bardzo nasiąkliwością wodną – można go stosować bezpośrednio w ziemi bez żadnego dodatkowego zabezpieczenia. Jeżeli jednak szukasz otuliny, która nie zbutwieje nawet jeżeli zostanie wyłożona na rurze biegnącej przez tereny podmokłe, to wybierz otulinę ze styropianu fundamentowego HYDRO 036.

 


Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Blog
Sklep internetowy shopGold
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu