wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Bezpieczne praktyki ocieplania rur – znaczenie właściwej instalacji

Bezpieczne praktyki ocieplania rur – znaczenie właściwej instalacji

Jeśli chcemy zmniejszyć straty ciepła w domu, zaczynamy od izolacji ścian, okien i dachu. Potem zakupujemy różne energooszczędne urządzenia domowe. Warto jednak skupić się także na zaizolowaniu instalacji. Czym jest ocieplenie rur i jakie przynosi korzyści? Jakie są rodzaje izolacji?

Spis treści:

  1. Czym jest ocieplanie przewodów w instalacjach?
  2. Rodzaje izolacji termicznych rur
  3. Bezpieczne praktyki ocieplania rur i ich korzyści

Czym jest ocieplanie przewodów w instalacjach?

Dbając o prawidłowe ocieplenie rur w instalacjach, można zminimalizować straty ciepła i podnieść sprawność całego systemu. Odpowiednia izolacja rur jest skutecznym sposobem na zapewnienie komfortu cieplnego w pomieszczeniach, a koszt zakupu otuliny jest nieporównywalnie niski z korzyściami, jakie mogą wyniknąć z jej użycia.

Ponadto jest ona uregulowana przepisami Polskich Norm i przepisami określonymi w Rozporządzeniu Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej, które dotyczą warunków technicznych budynków, mówiących o konieczności jej zastosowania.

Rodzaje izolacji termicznych rur

Wybór materiału izolacyjnego jest bardzo ważny. Izolacja termiczna rur zazwyczaj wykonana jest z pianki polietylenowej, poliuretanu spienionego, wełny mineralnej lub ze styropianu. Pierwszy jej rodzaj najczęściej oferowany jest jako otuliny, maty i płyty, które powstrzymują dyfuzję pary wodnej, ochraniając przewód przed korozją i ma funkcję akustyczną. Wykorzystuje się je w zakresie temperatur od ok. –50 do ok. 110 stopni Celsjusza do ocieplania instalacji C.O. i C.W.U. Ocieplenie ze spienionego poliuretanu to np. pianki i płyty, mające zazwyczaj dodatkową warstwę ochronną. Stosuje się je w temperaturach od –60 do 150 stopni Celsjusza. Ocieplenie rur z wełny mineralnej przeznaczone jest dla instalacji przemysłowych i do kotłowni, co wynika z ich znakomitej odporności na wysoką temperaturę. Z kolei kształtki styropianowe znajdują zastosowanie w izolowaniu niektórych elementów instalacji takich jak pompy obiegowe lub armatura.

Bezpieczne praktyki ocieplania rur i ich korzyści

Bezpieczne praktyki ocieplania rur przynoszą wiele korzyści inwestorom. Poza właściwościami termicznymi izolacje mają wiele dodatkowych atutów m.in.:

  • chronią przed korozją i wilgocią;
  • chronią przed różnego rodzaju obciążeniami (np. podczas montażu);
  • podnoszą bezpieczeństwo pożarowe;
  • wspierają stabilne działanie danej instalacji.  

Znaczne ograniczenie strat ciepła, występowanie dodatkowej powłoki ochronnej, znakomite dopasowanie, łatwość w montażu i niska cena, to cechy izolacji, które zadowolą każdego użytkownika. Dlatego, jeśli Ty również chcesz zastosować izolację przewodów, zapoznaj się z naszym asortymentem. Ocieplenie rur w naszym sklepie jest najwyższej jakości, solidnie wykonane, trwałe i funkcjonalne.


Przejdź do strony głównej
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu